W ostatnich latach koncentratory tlenu zdobyły ogromną popularność, co w dużej mierze jest efektem wybuchu pandemii Covid-19. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wsparcie oddechowe, te zaawansowane urządzenia stały się nieocenione zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej, czym są koncentratory, poznamy także ich funkcje oraz sposób działania. Odkryjmy razem, jak przyczyniają się do polepszenia zdrowia wielu pacjentów.
Czym jest koncentrator tlenu?
Co to jest koncentrator tlenu? To urządzenie medyczne, które pobiera atmosferyczną mieszankę gazów i przetwarza ją, w celu dostarczenia wysokiego stężenia tlenu. Standardowe powietrze składa się z około 21% tego pierwiastka, a resztę stanowi głównie azot. Aparat zwiększa zawartość O2 aż do 90-95%, co jest kluczowe dla osób z problemami oddechowymi.
Jak działa i do czego służy koncentrator tlenu?
Pierwszą i najważniejszą zasadą działania koncentratora jest podłączenie go do źródła zasilania (w przypadku modelu przewodowego) oraz wlania wody do zbiornika. Kolejno ustawienie wskazanego przepływu, co umożliwia pobór powietrza z otoczenia. Wkrótce następuje równie ważna filtracja, dzięki której usuwane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a także wilgoć. Potem O2 jest oddzielane od azotu przez specjalne sito molekularne – wówczas skoncentrowany tlen gromadzi się w zbiorniku i pod tą postacią może być dostarczany pacjentowi przez kaniulę nosową lub maskę.
Koncentrator tlenu – jaki wybrać?
Na rynku dostępne są różne modele oraz producenci, np. koncentrator tlenu Devilbiss, Philips, czy innych marek. Urządzenia można podzielić na dwie kategorie: stacjonarne lub przenośne. Pierwsze z nich jest większe, zwykle używa się go w domu lub w szpitalach. Charakteryzuje się lepszą wydajnością oraz możliwością dostarczania wyższych przepływów O2. Drugi, nieco mniejszy i lżejszy jest idealny dla osób, które potrzebują tlenoterapii, ale chcą zachować mobilność. Dzięki temu, że model jest zasilany bateriami, można go nosić na ramieniu lub w plecaku. Okazuje się szczególnie przydatny dla tych, którzy chcą kontynuować aktywne życie mimo problemów zdrowotnych.
Który model będzie dla Ciebie lepszy? Wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest łatwy, a często również okazuje się dosyć kosztowny. Dlatego ciekawą alternatywą jest wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć wydatków. Używany koncentrator tlenu starannie sprawdzony i regularnie serwisowany, może być równie skuteczny. Wybierając takie wyposażenie, zyskujesz dostęp do wysokiej jakości produktu bez konieczności dużego wkładu finansowego.
Zastosowanie koncentratorów tlenu w medycynie
Koncentratory tlenu są używane w leczeniu różnych schorzeń związanych z układem oddechowym. Najczęściej stosuje się je u pacjentów z:
- przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP),
- astmą,
- niewydolnością serca,
- mukowiscydozą.
Aparaty to także niezbędnik dla osób, u których występują problemy z ciśnieniem lub są po zawale serca, przy niewydolności krążeniowej czy w trakcie rehabilitacji pocovidowej.
Jak korzystać z aparatu do tlenoterapii?
Aparat do tlenoterapii jest stosunkowo prostym urządzeniem, lecz podczas jego użytkowania należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich?
- Stosować się do zaleceń lekarza dotyczących ilości, częstotliwości oraz pory podawania O2.
- Dbać o czystość, gdyż regularna konserwacja wpływa na prawidłowe działanie urządzenia.
- Unikać używania sprzętu w pobliżu otwartego ognia lub podczas palenia papierosów, ponieważ tlen jest łatwopalny.
Koncentratory są niezwykle ważnym narzędziem w medycynie – wspomagają proces leczenia oraz codzienne funkcjonowanie wielu pacjentów. Niezależnie od modelu oferują one nieocenione wsparcie w poprawie jakości życia osób z problemami oddechowymi. Dzięki nim chorzy mogą cieszyć się większą swobodą i komfortem. Należy pamiętać także o tym, że odpowiednie korzystanie z aparatu do tlenoterapii może znacząco wpłynąć na zdrowie czy samopoczucie, dlatego warto stosować się do zaleceń lekarskich, a także dbać o regularną konserwację sprzętu.