Jak często zmieniać wodę w nawilżaczu przy koncentratorze tlenu?

Dzięki temu, że urządzenia tlenowe generują ten gaz z powietrza, można za ich pomocą podawać go w sposób ciągły w wyjątkowo wysokim stężeniu przekraczającym 90%. Skoncentrowany tlen może mieć zastosowanie w przypadku leczenia różnych chorób, głównie tych związanych z układem oddechowym, jednak używanie koncentratora wymaga wymiany w nim wody demineralizowanej (destylowanej). Jak często to robić? 

Obsługa tego typu specjalistycznego sprzętu została przystosowana do pacjentów w różnym wieku, w związku z czym jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Elementy, które wchodzą w skład koncentratorów tlenu, to m.in.:  

• przycisk włączania,  

• wyświetlacz,  

• kontrolki pod postacią diod LED,  

• wyjście tlenowe,  

• przepływomierz z regulacją. 

Ponadto w maszynach mogą znajdować się: pokrywa filtra wlotowego, uchwyt, opaska służąca do mocowania nawilżacza, wyjście powietrza z kompresora i pokrywa powietrza chłodzącego sprężarkę. Pośród dodatkowych akcesoriów znajdziesz z kolei elementy takie jak sam nawilżacz, łącznik do pojemnika czy kaniula nosowa. Ważną rolę w działaniu urządzenia odgrywa woda do koncentratora tlenu demineralizowana (destylowana), o której wymianie należy pamiętać. 

Woda stosowana w koncentratorach tlenu  

Kategorycznie należy unikać używania zwykłej wody butelkowej, tej pochodzącej z kranu i uprzednio przegotowanej lub przefiltrowanej. Nie dość, że wyklucza to uzyskanie wymaganego poziomu stężenia gazu, to na dodatek w koncentratorze może z tego powodu pojawiać się kamień. Woda destylowana i demineralizowana – to dwa powszechnie dostępne produkty, które doskonale sprawdzają się w przypadku urządzeń generujących tlen.  

Płynów tego typu najlepiej szukać w sklepach medycznych zarówno tych stacjonarnych, jak i działających online. Pamiętaj, żeby kupować jedynie artykuły pochodzące od renomowanych producentów i dokonywać regularnej wymiany wody destylowanej (demineralizowanej). Aby uniknąć zadławienia się nią w trakcie korzystania z maszyny, powinno się napełniać koncentrator tlenu do właściwego poziomu wskazywanego przez specjalną miarkę.  

Pamiętaj o regularnej wymianie wody w koncentratorze tlenu 

Systematyczne usuwanie starej i nalewanie świeżej cieczy w filtrze zapobiega rozwijaniu się bakterii w jego wnętrzu. Destylowany bądź demineralizowany płyn powinien być uzupełniany na nowo co kilka dni, a gdy jest ciepło, nawet codziennie, przy zachowaniu należytych zasad bezpieczeństwa. W jaki sposób przebiega wymiana wody w koncentratorze tlenu? 

Pierwszym krokiem jest odłączenie wszystkich elementów przymocowanych do nawilżacza przed odpięciem go od urządzenia. Dokładnie i delikatnie odkręć pokrywę i uzupełnij go nową cieczą. Pamiętaj także o czyszczeniu filtra gąbkowego oraz cyklicznej wymianie filtra głównego hepa w koncentratorze tlenu, którą zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz na 6 miesięcy. 

Uwaga! Zasady dotyczące uzupełniania cieczy i czyszczenia samego nawilżacza mogą się różnić w zależności od konkretnego egzemplarza maszyny. Sprawdź dokładnie instrukcję obsługi, aby zapoznać się ze szczegółami. Jednak bez względu na specyfikę modelu szczeliny w pokrywie filtra wlotowego nie mogą być zatkane. Koncentratory tlenu działają bowiem w należyty sposób tylko w sterylnych warunkach. Nawet niewielkie drobinki kurzu mogą doprowadzić do przegrzania kompresora, o czym warto pamiętać podczas wymiany wody destylowanej czy demineralizowanej. 

Nie zapominaj o zasadach bezpieczeństwa!  

Jak wiele innych zaawansowanych urządzeń o przeznaczeniu medycznym, koncentratory tlenu muszą być używane w sposób zgodny z przeznaczeniem i przy zachowaniu zasad ostrożności. Miej na uwadze, że jest to łatwopalny gaz, w związku z czym w pobliżu urządzenia trzeba unikać otwartego ognia. 

Niezależnie od marki i zaawansowania technicznego danego modelu sama obudowa kondensatorów jest stosunkowo delikatna. Ewentualny transport powinien odbywać się w pozycji pionowej. Jeżeli już do niego dochodzi, to po ustawieniu koncentratora w miejscu docelowym, należy pozostawić go we właściwej pozycji przez mniej więcej 2 godziny. 

Szybka i prosta wymiana wody w koncentratorze tlenu  

Reasumując, zgodna z zasadami wymiana wody destylowanej bądź demineralizowanej w koncentratorze tlenu to nieskomplikowane zadanie, jednak wykonuje się je regularnie każdego dnia. Właśnie częstotliwość, a nie złożoność czynności jest w tym przypadku największym wyzwaniem dla użytkownika.