Koncentrator tlenu to niezwykle przydatne urządzenie, które ułatwia rekonwalescencję, leczenie lub funkcjonowanie osób tlenozależnych nawet przez bardzo długi czas. Dzięki takim urządzeniom chorzy o wiele lżej znoszą uciążliwy przebieg choroby, zwłaszcza różne rodzaje niewydolności oddechowej. To także bardzo dobra i bezpieczna alternatywa dla wciąż używanych butli tlenowych. Na czym polega funkcjonowanie koncentratorów tlenowych?
Czym jest koncentrator tlenu?
Przed zrozumieniem zasady użytkowania urządzeń dostarczających chorym tlen, warto wiedzieć, czym właściwie są. Koncentrator tlenu to specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest dostarczanie powietrza ze znacznie zwiększoną zawartością tlenu, wynoszącą nawet 95,0%.
Takie urządzenia można podzielić na stacjonarne i przenośne. Tego typu aparaty tlenowe są niezwykle proste w obsłudze i z powodzeniem można stosować je w domu. Przed zakupem jednak zawsze warto sprawdzić, jaką wydajność ma dany sprzęt i wybierać wyłącznie urządzenia renomowanych marek dostępne w specjalistycznych sklepach. Zawartość tlenu w powietrzu emitowanym przez tanie produkty bywa nawet 3-krotnie mniejsza.
Jak działa koncentrator tlenowy?
Sposób funkcjonowania specjalistycznych urządzeń dostarczających tlen chorym jest bardzo prosty. Działanie koncentratora tlenu polega na pobieraniu powietrza z otoczenia, które naturalnie zawiera jedynie około 21% tlenu i 78% azotu. Następnie aparat wyizolowuje azot i wytwarza mieszankę gazów z zawartością czystego tlenu na poziomie osiągającym około 95%. Jest to możliwe dzięki specjalnym cylindrom wypełnionym zeolitem, które pod ciśnieniem 138 kPa pochłaniają azot z powietrza.
Po odseparowaniu azotu pozostały z powietrza tlen przepompowywany jest do pojemnika, gdzie ulega dekompresji do poziomu ciśnienia atmosferycznego. Cykl pracy takiego aparatu tlenowego trwa około 20 sekund. Chory otrzymuje tlen za pomocą maseczki lub kaniuli. Dzięki obecności i udziałowi zeolitu w całym procesie powietrze z koncentratora jest bogato nasycone tlenem. Aparaty tlenowe mogą pracować w trybie ciągłym przez 24 godziny.
Jak używać koncentratora tlenu w domu?
Włączyć aparat i ustawić przepływ zalecony przez lekarza. Jeżeli specjalista jeszcze nie określił tego parametru, dobrze jest zachować poziom przepływu równy 1,5 l/min. Kolejny krok to założenie maski lub specjalnych wąsów tlenowych. Czas trwania terapii również ustalany jest przez lekarza i w niektórych schorzeniach, takich jak np. POChP, może wynosić nawet 12 godzin na dobę.
Bardzo ważne w kwestii tego, jak używać koncentratora tlenu, jest też rodzaj stosowanej wody. Zawsze powinna to być woda destylowana, którą można kupić w wielu marketach czy na stacjach benzynowych. Stosowanie zwykłej wody może obniżyć wydajność sprzętu i jego szybsze zużycie poprzez zatkanie końcówek wytrącającym się osadem.
Podczas upałów wodę trzeba wymieniać każdego dnia. W pozostałe dni wystarczy ją zmieniać raz w tygodniu. W przypadku, jeśli pacjent wymaga regularnego i dłuższego stosowania koncentratora tlenowego, należy wybrać model z nawilżaczem, co znacznie zwiększy komfort stosowanej terapii.
Czy warto korzystać z koncentratorów tlenu?
Zapotrzebowanie osoby dorosłej na tlen wynosi około 2 l tego gazu na minutę. Standardowe koncentratory tlenowe umożliwiają dostarczanie do organizmu od 0,5 do 5 l tlenu w ciągu 60 sekund. Dzięki ciągłemu procesowi przetwarzania dostępnego wokół powietrza w gaz o wysokim stężeniu tlenu wyeliminowane zostało ryzyko zatrzymania pracy urządzenia, tak jak ma to miejsce w tradycyjnej butli. To bardzo komfortowe zarówno dla osób chorych, jak i opiekujących się nimi.
Dzięki dostępności aparatów tlenowych nie trzeba już jeździć do serwisu i wymieniać butli na nową ze świeżym zasobem tlenu. Działanie koncentratorów tlenu jest też o wiele bezpieczniejsze w przypadku wystąpienia pożaru czy wybuchu w okolicy urządzenia.