Jak dodatkowo wspomóc chorego podczas tlenoterapii?

Kondensator tlenu

Kiedy pojawiają się problemy związane z układem oddechowym, a zwłaszcza te bardzo poważne, lekarze podejmują decyzję o wdrożeniu tlenoterapii. Polega ona na podaniu pacjentom określonej dawki tlenu, zazwyczaj za pomocą koncentratora. Terapię można odbyć w ośrodku medycznym albo w domu. Dzięki niej ogólny stan zdrowia się polepsza, a rozwój dolegliwości zostaje zahamowany. Niemniej jednak oprócz terapii tlenem chorzy poszukują też dodatkowych metod, które pomogą polepszyć ich kondycję. Ten artykuł przedstawia dodatkowe czynności zalecane pacjentom korzystającym z aparatów do tlenoterapii. Co się do nich zalicza? Zapraszamy do sprawdzenia odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań.

Co zapewnia domowa tlenoterapia?

Terapia tlenem w domowym zaciszu jest bardzo korzystną alternatywą dla leczenia w placówce medycznej. Posiadanie własnego (lub wypożyczonego) aparatu do tlenoterapii to przede wszystkim wygoda i niezależność. Eliminuje konieczność regularnych wizyt w ośrodkach leczniczych, a zarazem umożliwia pacjentowi leczenie w komfortowych warunkach. Chorym bardzo często zaleca się oddychanie skoncentrowanym tlenem przez około 15 godzin. O wiele łatwiej jest to osiągnąć, używając koncentratora w domu.

Jak zwiększyć skuteczność terapii tlenem?

Oprócz domowej tlenoterapii z wykorzystaniem kondensatora tlenu istnieje kilka dodatkowych działań, które mogą pomóc w poprawie stanu chorej osoby. Część z nich, tak jak na przykład aktywność fizyczna, musi być zaaprobowana przez lekarza. Oto przykłady czynności niewymagających konsultacji medycznej.
  • Zachowanie regularności leczenia: pacjenci powinni skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących tlenoterapii lub przyjmowania leków. Nie tylko zwiększa to skuteczność leczenia, ale także pozwala lepiej monitorować przebieg choroby;
  • dbanie o higienę snu: odpowiedni sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu. Jego godziny powinny być w miarę możliwości niezmienne. Przed pójściem spać należy też stworzyć komfortowe otoczenie, unikać spożywania kofeiny oraz ograniczyć czas oglądania telewizji czy korzystania z telefonu;
  • utrzymanie zdrowej diety: zapewnienie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych może znacznie wpłynąć na poprawę samopoczucia, jak również stanu fizycznego pacjentów;
  • unikanie wszelkich rodzajów dymu: dotyczy to wszystkich, ale zwłaszcza osób cierpiących na choroby płuc;
  • monitorowanie stanu zdrowia: niektóre parametry zdrowotne, np. ciśnienie czy poziom cukru, można kontrolować bez pomocy lekarza. Śledzenie takich wskaźników jest bardzo pomocne w wykryciu ewentualnych problemów;
  • podjęcie się terapii bądź innej formy pomocy psychologicznej: dolegliwości oddechowe są bardzo męczące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warto rozważyć konsultację u psychiatry lub terapię indywidualną bądź grupową.

Jak wesprzeć chorego?

Aparat do tlenoterapii
Wsparcie rodziny i przyjaciół ma istotny wpływ na przebieg leczenia. Dlatego też tak ważne jest, aby najbliżsi zastanowili się, jak mogą zapewnić choremu pomoc oraz towarzystwo. Na czym ma polegać ich zaangażowanie?
Zdobywanie wiedzy na temat obsługi kondensatora tlenu jest bardzo pomocne. To pozwoli im na udzielenie pomocy w sytuacjach awaryjnych, a także w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Warto mu pomóc w czynnościach domowych (gotowaniu, sprzątaniu czy robieniu zakupów). Ponadto należy też ogólnie zadbać o otoczenie – przygotować miejsce do odpoczynku, zapewnić odpowiedni przepływ powietrza czy wyeliminować tak zwany „zaduch”.
Jeśli chory sam nie jest w stanie w pełni monitorować stanu swojego zdrowia, pomoc najbliższych okazuje się bardzo przydatna. Regularnie odwiedzając pacjenta, można zaobserwować polepszenie lub pogorszenie jego kondycji w konkretnych warunkach i czasie. Taka informacja będzie przydatna zwłaszcza dla lekarza prowadzącego. Częste wizyty same w sobie są jednak dobrą okazją do zaoferowania wsparcia emocjonalnego – podzielenie się swoimi obawami czy problemami z bliskimi sprzyja poprawie samopoczucia, a zatem również procesowi leczenia.

Tlenoterapia jest niezwykle dobroczynna oraz ratuje życie i zdrowie pacjentów. Jednakże oprócz niej są też inne czynności, które pomogą poprawić stan chorej osoby. Wśród nich znajdują się: właściwa dieta, regularne godziny snu lub unikanie dymu. Pomoc najbliższych zapewnia ułatwienie codziennego funkcjonowania, jak również kontrolę przebiegu terapii. Ostatecznie konsekwentne podejście do leczenia połączone z dbałością o zdrowy tryb życia to klucz do poprawy sytuacji pacjenta.

    Dodaj komentarz