Tlenoterapia — kto powinien z niej skorzystać?

Dostarczanie do naszego organizmu odpowiedniej ilości tlenu jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Brak optymalnej wymiany powietrza może pogorszyć nasz stan, a także samopoczucie. Z pomocą przychodzi tlenoterapia, która pozwoli utrzymać oddech na właściwym poziomie. Jednakże, czy ta metoda dostosowana jest do osób w każdym wieku oraz z różnymi schorzeniami? Czy warto z niej korzystać, będąc aktywnym fizycznie? Z pewnością takie wspomaganie to dobre rozwiązanie, ale należy pamiętać, że nie stanowi ono odpowiedzi na każdą chorobę oraz jej objawy. W poprzednim artykule mogliście przeczytać, jak powinna wyglądać skuteczna tlenoterapia w domu oraz na czym skupić się, wybierając odpowiedni koncentrator. Ten wpis poświęcony będzie jednak temu, dla kogo, a także, w jakich sytuacjach korzystna będzie ta metoda.

Czy tlenoterapia jest dla wszystkich?

Terapia, w której używany jest koncentrator tlenowy, wspiera funkcjonowanie organizmu oraz przyczynia się do polepszenia stanu osoby osłabionej lub chorej. Ta zaawansowana metoda wspomaga nasze ciało, ale również idealnie spisze się dla osób, które mają problemy z prawidłowym oddechem. Jednakże tego rodzaju kuracja może nie być odpowiednia dla wszystkich. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do jej stosowania są infekcje górnych dróg oddechowych, ale także gorączki. Nie jest zalecana też dla osób cierpiących na zapalenie nerwu wzrokowego i padaczkę. Kobiety w ciąży również nie powinny korzystać z tej metody. Mimo to terapię wykorzystującą kondensatory tlenu stosuje się w różnych grupach wiekowych oraz podczas wielu dolegliwości.

Tlenoterapia dla dzieci

Młodsze osoby, tak samo jak dorośli, mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami oddechowymi. Schorzenia, takie jak bezdech senny czy astma, powodują, że organizm jest niedotleniony, co przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia. Wspomaganie wykorzystujące aparat do tlenoterapii zapewni odpoczynek naszym płucom oraz złagodzi dolegliwości związane z niedoborem powietrza – w przypadku dzieci ma to kluczowe znaczenie. Dzięki temu będą mogły prawidłowo się rozwijać, a także szybciej wrócić po przebytej chorobie do zabawy z rówieśnikami. Natlenienie zadba o prawidłowe funkcjonowanie narządów i pomoże zapobiec różnych schorzeniom.

tlenoterapia dla dzieci

Metoda wspierania leczenia seniorów

Terapia tlenem pomaga wszystkim tkankom w codziennym funkcjonowaniu, dlatego też może być świetnym wsparciem dla osób starszych, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia związane na przykład z krążeniem czy nawracającymi stanami zapalnymi stawów. Metoda ta wspomaga leczenie schorzeń układu nerwowego, chorób miażdżycowych, a także dolegliwości układu trawiennego. Często stosuje się ją też do polepszenia regeneracji ran lub śladów po operacjach, co szczególnie korzystne jest dla starszych osób, u których takie procesy są wydłużone. Podczas niektórych chorób wymagany jest stały dostęp do dodatkowego powietrza z aparatury. Przydatny w tej sytuacji okazuje się koncentrator tlenu przenośny, który jest lekki i mobilny, co pozwala na to, aby bez problemów osoby w podeszłym wieku miały go bez przerwy przy sobie.

Czy tlenoterapia wspomaga także sportowców?

Tlenoterapia ma wiele zastosowań — pomaga nam wrócić do sił, a także przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu. Jednakże w przypadku osób zawodowo zajmujących się sportem lub podejmujących się częstych aktywności fizycznych nie stwierdzono jednoznacznie, czy ta metoda wpływa korzystnie na zdrowie. Niektórzy mogą doświadczyć poprawy wydolności lub szybszej regeneracji, ale efekty będą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb oraz reakcji organizmu. Warto przed skorzystaniem z tlenoterapii skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy jest to odpowiednie dla naszego ciała. Konieczne jest zapoznanie się z potencjalnym ryzykiem, ale też korzyściami związanymi ze stosowaniem tej metody. Specjalista dopasuje także właściwe do naszych potrzeb dawkowanie.

Inwestycja w dobrą terapię tlenową może mieć kluczowe znaczenie dla leczenia oraz dobrego samopoczucia. Wysokiej jakości tlenoterapię osiągniemy, wybierając zarówno sprzęt nowy, jak i używany. Metoda ta stosowana jest podczas różnego rodzaju schorzeń, chorób, a także dolegliwości, jednakże powinniśmy pamiętać, że przed rozpoczęciem terapii tlenem trzeba zasięgnąć opinii lekarza.