Kto powinien skorzystać z tlenoterapii?

Nie od dziś wiadomo, że dotleniony organizm szybciej wraca do zdrowia. Zapewnianie mu zwiększonych dawek tlenu stymuluje procesy odnowy komórek, a także poprawia samopoczucie. Tlenoterapię zaleca się chorym na liczne schorzenia. Kto powinien się na nią zgłosić?

Podstawowe wskazania do tlenoterapii

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że leczenie tlenem największe korzyści przyniesie temu, kto ma problemy z oddychaniem. Kiedy organizm otrzymuje zbyt mało tego pierwiastka, dochodzi do zaburzeń pracy wszystkich układów, nie tylko płuc. Metoda coraz częściej stanowi wsparcie klasycznego leczenia, gdyż przyspiesza regenerację oraz wzmacnia ciało.

Jeśli chodzi o najważniejsze wskazania do tlenoterapii, należą do nich ostre stany niewydolności oddechowej, a także przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Przesłanką do leczenia z użyciem medycznego tlenu może też być astma, mukowiscydoza albo niewydolność krążenia. Terapia może być również efektywna u osób cierpiących na włóknienie płuc oraz chorobę nowotworową płuc.

Komu może pomóc tlenoterapia?

Aktualnie producenci dostarczają nowoczesne urządzenia o kompaktowych wymiarach, pozwalające na podróżowanie, spacerowanie są to tzw przenośne koncentratory tlenu. Dostępne są również stacjonarne koncentratory tlenu, służące do użytku w domu chorego. Potrzebujący mają możliwość zakupu takich urządzeń lub wypożyczenia na określony czas. Dzięki temu mogą przeprowadzać terapię w warunkach domowych oraz w przypadku posiadania przenośnego urządzenia również poza domem.

Współcześnie leczenie polegające na dostarczaniu organizmowi zwiększonych dawek tlenu jest bardziej dostępne szerszemu gronu pacjentów. Można mu się poddawać w celu wzmocnienia naturalnej odporności ciała albo w ramach dodatkowej terapii swojego schorzenia. Regularne sesje tlenoterapii mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie, wygląd (m.in. stan skóry) oraz samopoczucie. Metoda nie ma skutków ubocznych, można przechodzić ją często w zależności od potrzeb.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów na naszym blogu. Będziemy w nich przybliżać tematykę tlenoterapii oraz wykorzystywanych w jej trakcie urządzeń.