Koncentratory tlenu to doskonała alternatywa dla powszechnie stosowanych butli tlenowych. Tradycyjne rozwiązania stanowią bowiem ograniczony zapas tlenu, a także nie są zbyt bezpieczne w użytkowaniu, zwłaszcza w domu. Na szczęście dostępne są nowoczesne aparaty tlenowe, które mają wiele zalet. W sprzedaży można spotkać wiele urządzeń tego typu. Różnią się od siebie nie tylko jakością i wydajnością, ale też poziomem nasycenia tlenem wytwarzanego powietrza. Jaki sprzęt będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie?
Zasady zakupu koncentratora tlenu – czy takie wytyczne istnieją?
Podczas zakupu sprzętu różnego rodzaju wiele osób stwierdza często, że im lepsze i droższe urządzenie, tym bardziej warto je kupić. Tymczasem wcale nie jest tak, że to, co drogie, automatycznie jest lepsze i bardziej przyda się konkretnej osobie. Aparaty tlenowe mają za zadanie wspomagać leczenie i podnosić komfort życia osobom chorym, które mają problemy z oddychaniem czy też cierpią na zaawansowaną niewydolność oddechową. Dlatego najważniejsze zasady zakupu koncentratora tlenu będą skupiały się na procentowej zawartości tego gazu w powietrzu wytwarzanym przez urządzenie.
Dokonując zakupu wszelkiego sprzętu medycznego, zawsze należy pamiętać, aby porównać kilka różnych modeli danego rodzaju urządzeń. Często okazuje się, że sprzęt tańszy i mniej atrakcyjny wizualnie ma lepsze parametry niż reklamowany czy drogi. Podobnie bywa również z aparatami tlenowymi.
Wskazówki przy kupnie koncentratora tlenu – od czego zacząć?
Przed zakupem aparatu tlenowego warto skonsultować się z lekarzem, który prowadzi danego pacjenta i określić potrzeby chorego. Może się okazać, że nie jest wymagane bardzo zaawansowany koncentrator, a nieco mniejsze nasycenie tlenem wytwarzanego powietrza w zupełności wystarczy. Ważne jest również dobowe zapotrzebowanie pacjenta na tlen.
Koncentratory tlenu można podzielić na 2 rodzaje. Są to modele stacjonarne oraz przenośne. Najczęściej stosowany jest pierwszy z nich ze względu na znacznie większą wydajność. Jednak taki wariant aparatu wyróżnia się też dużo większym rozmiarem. Niezbędne więc będzie wygospodarowanie większej ilości miejsca. Takie urządzenia stosowane są zarówno w szpitalach, klinikach, przychodniach, jak i w domach prywatnych. Będą odpowiednim sprzętem zwłaszcza dla osób, które zmagają się z zaawansowaną niewydolnością oddechową lub takimi schorzeniami jak POChP.
Zakup koncentratora tlenu przenośnego umożliwia natomiast używanie urządzenia także poza domem. Taki sprzęt ma też znacznie mniejsze rozmiary. Tego typu aparat tlenowy najlepiej sprawdzi się u osób, których problemy z oddychaniem nie są aż tak poważne, a sprzęt potrzebny jest okazjonalnie lub jedynie jako uzupełnienie terapii z wykorzystaniem aparatów stacjonarnych.
O czym pamiętać, kupując koncentrator tlenu?
Gdy już wiadomo, czy wymagane urządzenie powinno być modelem stacjonarnym, czy też wystarczy wariant przenośny, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka pozostałych aspektów. Najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia nowego. Jeżeli natomiast nie ma takiej możliwości lub środki finansowe są niewystarczające, należy postarać się o urządzenie, które jest sprawdzone i regularnie serwisowane. Na zakup sprzętu używanego decyduje się wiele osób. Należy przy tym zwrócić uwagę na poziom eksploatacji aparatu. Dobrze jest tu wybierać urządzenia, które były używane stosunkowo mało.
Warto pamiętać też, aby wybrać sprzęt z możliwością serwisowania w Polsce. Znacznie ułatwi to regenerację czy ewentualną naprawę aparatu. Zastanawiając się, jaki koncentrator tlenu kupić, warto wybrać model z możliwością większego przepływu tlenu, niż zasugerował to lekarz. W przypadku, jeśli choroba będzie postępowała, urządzenie nadal będzie w stanie zaspokoić bieżące potrzeby chorego.
Należy też kupować sprzęt u sprzedawców renomowanych, co zagwarantuje wysoką zawartość tlenu minimum 87% w pełnym zakresie przepływu. Dobrze jest też wybrać urządzenie przeznaczone do pracy ciągłej. Będzie ono wyposażone w znacznie bardziej wytrzymałe podzespoły oraz solidne sita molekularne.