Nie jest tajemnicą, że powietrze, a tak naprawdę zawarty w nim tlen, jest nam niezbędny do życia. Niestety, czasami zdarza się, że niektóre osoby chorują i cierpią na niewydolność oddechową. Aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i przynieść ulgę, stosuje się terapię z wykorzystaniem tlenu. Dzięki specjalnym koncentratorom z powodzeniem pełnowartościowe leczenie w ten sposób może być stosowane również w warunkach domowych. Czym jest i jakie korzyści płyną ze stosowania tego rodzaju terapii?
Co to jest tlenoterapia?
Tlen jest jednym z pierwiastków, który wchodzi w skład powietrza niezbędnego nam wszystkim do życia. Jego skoncentrowana i zwiększona ilość może też wpływać pozytywnie na zdrowie człowieka. Metoda leczenia oparta na stosowaniu tlenu to właśnie tlenoterapia.
Tego typu działania wykorzystywane są głównie przy problemach pacjentów z oddychaniem, przy niewydolności serca, zatorowości płucnej, wstrząsie i innych chorobach płuc. Terapia z użyciem tlenu zalecana jest także osobom, u których saturacja jest mniejsza niż 94 proc. Takie działania prowadzone są zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i w domu. Obecnie jednak zastosowanie tego typu terapii nie wymaga posiadania niebezpiecznych butli tlenowych, a nowoczesnych urządzeń takich jak koncentratory tlenowe. Można wyposażyć się zarówno w urządzenia stacjonarne (bardziej wydajne), jak i sprzęt przenośny, który sprawdzi się w przypadku możliwości wychodzenia np: na spacery lub do lekarza.
O czym należy pamiętać podczas stosowania tlenoterapii?
Aby terapia z wykorzystaniem tlenu przynosiła korzyści choremu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza, wykonywać częste pomiary saturacji, nie przekraczać zaleconego czasu tlenoterapii. Skuteczność metody ściśle zależy od długości jej stosowania.
Warto też pamiętać, że tlen jest pierwiastkiem palnym i podtrzymuje procesy spalania. Dlatego podczas korzystania z takiej terapii nie można palić papierosów i trzeba zachować ogromną ostrożność, przebywając w pobliżu kuchenek gazowych czy źródeł ognia.
Co daje tlenoterapia?
Nie bez powodu terapia z wykorzystaniem tlenu jest jednym z głównych elementów leczenia wszelkich przewlekłych chorób płuc oraz schorzeń związanych z problemami z oddychaniem. Niewątpliwe zalety tlenoterapii to przede wszystkim spowolnienie postępu przewlekłych dolegliwości związanych z płucami i układem oddechowym. Ponadto zauważyć można redukcję lżejszych zaburzeń oddychania także u osób, które chorują na inne schorzenia niż te ściśle związane z płucami.
Tlenoterapia ma też doskonały wpływ na cały organizm człowieka. Bardzo korzystnie wpływa na dotlenienie narządów wewnętrznych, w tym mózgu i serca. W rezultacie dostrzegalne jest polepszenie sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej pacjenta. Na przestrzeni dłuższego czasu dzięki tlenoterapii zmniejsza się także ilość niezbędnych hospitalizacji. Wśród najczęściej wymienianych zalet wśród pacjentów wymieniana jest także znaczna poprawa jakości snu.
Stosowanie terapii z wykorzystaniem tlenu to również zmniejszenie występujących duszności oraz obniżenie hematokrytu o podwyższonych wcześniej wartościach. Poza polepszeniem wydolności fizycznej na korzyść zmienia się również samopoczucie chorego oraz ogólna jakość jego życia. Szczególnie korzystna jest tlenoterapia z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, jakimi są aparaty tlenowe i koncentratory. Umożliwia to prowadzenie skutecznego leczenia w warunkach domowych i tym samym zmniejszenie poziomu stresu czy uczucia osamotnienia, co bywa szczególnie istotne w przypadku dzieci.