W dzisiejszym świecie pełnym mobilności i niezależności przenośne koncentratory tlenu stają się coraz bardziej nieodzownymi towarzyszami życia pacjentów z chorobami układu oddechowego. Dzięki nim osoby te mogą kontynuować swoje codzienne aktywności, podróżować i cieszyć się pełnią życia pomimo dolegliwości zdrowotnych. Jednak, choć przenośne koncentratory tlenu oferują nieocenioną wolność, należy uwzględnić ich prawidłowe zabezpieczenie podczas transportu. Dziś dowiesz się, jak o nie zadbać w podróży.
Mobilność koncentratorów tlenu
Wraz z postępem technologicznym sprzęty medyczne stają się coraz to wygodniejsze w użytkowaniu dla pacjentów – i tak oprócz koncentratorów tlenu do domu pacjent może wybrać też model mobilny. Przenośne urządzenia są lekkie (zazwyczaj do 5 kg) i ciche. Wielu producentów dołącza do nich w zestawie torbę, która ułatwia transport sprzętu. Jest to szczególnie komfortowe dla osób często podróżujących i aktywnych zawodowo. Jednakże trzeba przestrzegać szeregu zasad, które zapewnią bezpieczeństwo urządzenia podczas jego przewozu.
Czy podróżowanie z koncentratorem tlenu jest bezpieczne?
W gruncie rzeczy przenośne koncentratory tlenu nie stanowią zagrożenia podczas podróży. Zazwyczaj w tych urządzeniach stosuje się baterie litowo-jonowe, zatem prawdopodobieństwo przeciążenia elektrycznego jest bardzo niskie. Z racji tego, że przenośne urządzenia mało ważą, użytkownicy nie mają problemów z ich wkładaniem i wyciąganiem z samochodów lub autobusów. Dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa sprzęt należy umieszczać na stabilnej powierzchni z dobrym przepływem powietrza.
Największym zagrożeniem dla koncentratorów, a więc dla ich bezpieczeństwa w trakcie transportu, są uszkodzenia mechaniczne. Wówczas w maszynie może dojść do zwarcia, a uszkodzone w jego wyniku części mogą doprowadzić do obrażeń ciała. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia. Oczywiście w środkach transportu nie panują warunki rzędu 50℃, ale długotrwałe wystawienie przenośnych koncentratorów na działanie słońca może np. je uszkodzić. Działa to również w drugą stronę – takie urządzenia mogą się też zepsuć, gdy zbyt długo przebywają w niskich temperaturach (poniżej 0℃).
Koncentrator tlenu w samolocie – zasady przewozu
Jak powszechnie wiadomo, na pokład samolotu nie można wnieść wszystkiego. Pewne rzeczy mogą być przechowywane tylko w bagażu podręcznym, a inne w nadawanym. W przypadku koncentratorów tlenu przenośne modele można przeważnie mieć jako dodatek do wyznaczonej ilości bagażu podręcznego. Z uwagi na rodzaj ich zasilania należy je przedstawić już podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
Jeśli chcesz tylko przewieźć koncentrator tlenu, to nie ma potrzeby ubiegania się o specjalne zezwolenie. Użycie go na pokładzie nie jest zabronione, ale Twój lekarz musi wypełnić dla Ciebie formularz medyczny. Co istotne, podczas lotu przenośny koncentrator tlenu nie może blokować głównego przejścia. W razie wątpliwości warto sprawdzić zasady przewozu sprzętów medycznych u konkretnego przewoźnika (niektórzy posiadają listy dozwolonych koncentratorów).

Jak zabezpieczyć koncentrator tlenu w samochodzie?
Transport jakiegokolwiek sprzętu w samochodzie może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia. Niezabezpieczone przenośne koncentratory tlenu umieszczone w bagażniku lub na fotelu z łatwością mogą się przewrócić. Poprawne zabezpieczenie staje się tym bardziej istotne, gdy są one używane podczas transportu. Warto zatem rozważyć poniższe czynniki.
- Umiejscowienie koncentratora tlenu: urządzenie musi znajdować się w miejscu, w którym będzie zapewniona stabilność i nie dojdzie do przemieszczania się sprzętu podczas jazdy.
- Bezpieczne mocowanie: skorzystaj z odpowiednich mocowań lub pasów bezpieczeństwa, aby unieruchomić urządzenie na czas jazdy.
- Unikanie przegrzewania: koncentratory mogą się nagrzewać w trakcie działania. Upewnij się, że sprzęt nie jest umieszczony w miejscu, w którym może dojść do przegrzania lub zablokowania wentylacji.
- Zasilanie: w trakcie jazdy możliwe jest podpięcie koncentratora tlenu do gniazdka samochodu. Potrzebne są do tego specjalne kable lub adaptery.
Przenośne koncentratory tlenu stanowią ogromną ulgę dla pacjentów z chorobami układu oddechowego, umożliwiając im wykonywanie codziennych czynności w każdych warunkach. Niemniej jednak bezpieczeństwo podczas transportu jest kluczowym aspektem, o którym zawsze należy pamiętać. Uszkodzenia mechaniczne i nieprawidłowe warunki otoczenia, takie jak nadmierne nagrzewanie, mogą stanowić tutaj realne zagrożenie. Podczas podróży pamiętaj zatem, aby przestrzegać zasad przewozu sprzętu medycznego. Dbałość o te aspekty pozwoli Ci przewozić oraz korzystać z przenośnych koncentratorów tlenu w najbezpieczniejszy sposób.