Koncentrator tlenu to niezwykle ważne urządzenie dla osób z chorobami układu oddechowego. Nie dziwi zatem fakt, że trzeba o niego dobrze dbać, w czym może okazać się pomocny regularny serwis tego sprzętu. Co jednak zrobić w przypadku awarii lub usterki? Niektórzy decydują się na zakup nowego koncentratora, podczas gdy pozostali inwestują w jego naprawę. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich warunkach opłaca się odratować to urządzenie oraz jakie są tańsze alternatywy dla kupna nowego.
Dbanie o koncentrator tlenu to gwarancja bezpieczeństwa
Naturalnie o każdy sprzęt medyczny należy odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie, konserwacja oraz właściwa obsługa koncentratora tlenu zapewniają jego niezawodność, co jest kluczowe, zwłaszcza gdy chory potrzebuje go do codziennego użytku. Prawidłowy stan techniczny urządzenia nie tylko zapewnia spokój ducha, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta.
Serwis koncentratorów tlenu: co daje regularna kontrola urządzenia?
Kontrole techniczne przeprowadzane przez specjalistów pozwalają zapobiegać potencjalnym usterkom koncentratorów tlenu. Profesjonalny serwis zidentyfikuje ewentualne problemy i usunie awarie. Pomiary ciśnienia wyjściowego oraz stężenia tlenu zweryfikują, czy sprzęt wciąż spełnia potrzeby pacjenta. Dodatkowo serwisanci zainstalują nowe filtry, a także udzielą przydatnych wskazówek o tym, jak dalej dbać o urządzenie. Nawet jeśli koncentrator tlenu działa bez zarzutu, warto go okresowo oddać do serwisu.
Częste problemy i koszty naprawy koncentratora
Niestety nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą ulegać awariom. Możliwe problemy z koncentratorem tlenu wymagające naprawy to między innymi:
- uszkodzone membrany,
- niesprawny wentylator,
- usterki zasilania,
- wycieki tlenu,
- wadliwe czujki.
Koszty naprawy różnią się w zależności od rodzaju usterki. Niekiedy wymiana uszkodzonej części wystarczy, by przywrócić sprzęt do pełnej sprawności. Są jednak przypadki, gdy naprawa koncentratora tlenu jest skomplikowana oraz stosunkowo droga. Szybka interwencja może natomiast zapobiec sporym wydatkom.

Koncentrator tlenu: naprawa czy zakup nowego?
W momencie gdy koncentrator tlenu wymaga naprawy, użytkownik stoi przed dylematem: czy opłaca się odratować urządzenie, czy lepiej zainwestować w nowe? Przede wszystkim liczą się koszta. Zakup koncentratora tlenu wymaga dużych pieniędzy, co zniechęca do ponownej inwestycji. Jednak zdarza się też, że naprawa wyniesie więcej niż nowy sprzęt, więc będzie ona nieopłacalna. Warto również zapoznać się z ofertą sklepów medycznych – koncentratory mogą być przecenione, a to oznacza, że nie muszą one wcale wiele kosztować.
Długość życia koncentratora a naprawa
Odpowiednio użytkowane koncentratory tlenu służą chorym przez długi czas. Jednakże podobnie jak wiele innych urządzeń medycznych posiadają one określony okres eksploatacji, który wynika ze zużycia komponentów. Po kilku latach korzystania z tego sprzętu trudno jest określić, jak długo będzie on jeszcze pracował. W takim przypadku, gdy koncentrator ulegnie awarii, dobrze jest się zastanowić nad kupnem nowego.
Wypożyczenie lub zakup używanego koncentratora tlenu
Dla tych, którzy szukają oszczędności, zakup lub wypożyczenie używanego koncentratora tlenu mogą stanowić atrakcyjną alternatywę. W sytuacji krótkoterminowego zapotrzebowania na dodatkowy tlen wypożyczenie koncentratora jest najlepszą decyzją. Umowy są najczęściej zawierane na miesiąc, a wypowiedzieć je można w każdym momencie. Koszty tej usługi są dużo niższe niż cena nowego sprzętu – wynoszą około 150 zł za jeden okres użytkowania. Aczkolwiek gdy pacjent wymaga długotrwałej terapii tlenowej, zakup urządzenia będzie korzystniejszy. Używany koncentrator tlenu jest zazwyczaj wpierw odnawiany, aby zapewnić jego sprawność. Oferty zakupu takiego sprzętu są bardzo atrakcyjne, jednak przed jego dokonaniem należy zwrócić uwagę na historię konserwacji oraz ewentualne ograniczenia gwarancyjne.
Naprawa i serwis koncentratorów tlenu są z pewnością opłacalne oraz pozwalają na dłuższe użytkowanie urządzenia. Istnieją jednak przypadki, gdy zakup nowego lub używanego sprzętu będzie bardziej ekonomiczny. Taką decyzję najlepiej skonsultować z serwisantami, którzy będą w stanie rzetelnie ocenić sytuację.